30 stycznia zapraszamy do kina Iluzjon na kolejne spotkanie organizowane z myślą o miłośnikach fotografii. Tym razem poruszać będziemy się wokół zagadnienia fotografii wojennej – tematu tyleż interesującego, co trudnego.
Po projekcji filmu „Fotograf wojenny” w reżyserii Christiana Frei, zapraszamy do udziału w panelu dyskusyjnym z udziałem fotografów, którzy mają na swoim koncie wiele poruszających zdjęć wykonanych w różnych częściach świata, w samym środku wojennej pożogi. Praca w ekstremalnych warunkach, etyka fotografii i syndrom stresu pourazowego – to tylko niektóre tematy, które poruszymy w rozmowie z naszymi gośćmi - Sewerynem Sołtysem – były fotoreporter dziennika „Rzeczpospolita”, operator obrazu Telewizji Polskiej S.A. oraz Michał Jankowski – operator obrazu Telewizji Polskiej SA.
Goście panelu:
Seweryn Sołtys - operator obrazu w Telewizji Polskiej. Wraz z Piotrem Góreckim realizuje reportaże wojenne i społeczne. Były fotoreporter agencji "Fotorzepa" dziennika "Rzeczpospolita". Autor zdjęć dokumentujących sytuację w Biesłanie i Afryce. Realizował reportaże z misji stabilizacyjnych i pokojowych Sił Zbrojnych RP w Iraku, Czadzie i Afganistanie. W 2008 roku otrzymał brązowy medal za zasługi dla obronności kraju przyznawany przez Ministra Obrony Narodowej.
Michał Jankowski - operator filmowy. Absolwent Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W latach 1996-2006 fotoreporter Polskiej Agencji Fotografów "FORUM". Od 2006r operator w Telewizji Polskiej. Autor zdjęć do reportaży i materiałów z wojny w Afganistanie, palestyńsko-izraelskiej (strefa Gazy, operacja Płynny Ołów 2008-2009), konfliktów zbrojnych w Afryce Środkowej, operacji NATO w Somalii, rewolucji w Tunezji, Egipcie i Libii. Zdjęcia z zamachów terrorystycznych w Indiach, w obozach dla uchodźców i w strefach głodu w Afryce.
Cezary Sokołowski - fotograf Associated Pres. Fotografował przemiany polityczne w Polsce, Rumunii, byłej Jugosławii, Rosji i Rumunii. W 1991 roku otrzymał nagrodę Pulitzera.
ORGANIZATORZY:
Kino Iluzjon, Against Gravity, Akademia Fotografii
W trakcie wieczoru można będzie nabyć box DVD „Oblicza fotografii” wydany przez Against Gravity
Dołącz do nas na Facebooku:
https://www.facebook.com/#!/events/231203153718790/?fref=ts
Bilety w cenie 15 zł – ulgowy, 17 zł - normalny do nabycia w kasie kina
Kasa kina – 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl
Kino Iluzjon; Ul. Narbutta 50 a; 02-536 Warszawa
O FILMIE:
Fotograf wojenny (War Photographer) 96 min., Szwajcaria 2001
reż.: Christian Frei; zdj.: James Nachtwey, Peter Indergand
Film dokumentalny poświęcony fotografikowi Jamesowi Nachtwey, który uznawany jest za jednego z najlepszych artystów w dziedzinie fotografii wojennej. Christian Frei dokonał w swoim filmie niezwykłego zabiegu. Do aparatu fotograficznego Jamesa Nachtweya przymocował miniaturową kamerę, dzięki czemu widz ma szansę zobaczyć świat z perspektywy fotografa. Przez dwa lata kamera stale towarzyszyła Nachtwey’owi w pracy – wśród płonących domów na terenie byłej Jugosławii, podczas ekshumacji pomordowanych w Kosowie, w oparach łzawiącego gazu w Palestynie. Przekaz wizualny uzupełniony został przez wypowiedzi współpracowników i przyjaciół Nachtweya.
O WYDAWNICTWIE:
BOX DVD „OBLICZA FOTOGRAFII”
Wyjątkowy zestaw 5 filmów o fotografach i ich twórczości:
„Anton Corbijn. Na wylot”
„Bert Stern. Prawdziwy Madman”
„Dziennik z podróży”
„Fotograf wojenny”
„Nowojorska ulica w obiektywie”
PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL co roku poświęca wiele miejsca w swym programie filmom o sztuce. Od 2011 roku organizowany jest konkurs o nagrodę Doc Art dla „Najlepszego filmu o sztuce”, a najlepsze filmy dokumentalne poświęcone artystom i ich dorobkowi pokazywane są w specjalnej sekcji „Wena i Muza – Free Your Mind” cieszącej się dużym zainteresowaniem widzów.
Wśród filmów o sztuce, często przewijającym się tematem są fotografowie i ich twórczość. Popularność tej tematyki wśród widzów festiwalu PLANETE+ DOC skłoniła organizatorów do stworzenia w 2013 roku oddzielnej sekcji filmowej „Oblicza fotografii”, w której pokazane zostały filmy m.in. Raymonda Depardona i Claudine Nougaret („Francuski dziennik”), Klaartje Quirijns („Anton Corbijn. Na wylot”) oraz Krzysztofa Kowalskiego („Czarna skrzynka” o Tomaszu Tomaszewskim).
PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL od lat ściśle współpracuje z firmą Canon, liderem wśród producentów sprzętu fotograficznego, organizując wspólnie konkurs dla twórców najlepszego obrazu w filmie i przyznając nagrodę Canon Cinematography Award. W 2013 roku festiwal PLANETE+ DOC po raz pierwszy nawiązał współpracę z jednym czołowych międzynarodowych wydarzeń w dziedzinie fotografii artystycznej w Polsce – Miesiącem Fotografii w Krakowie.
Czy filmy o fotografach mogą być ciekawe? Czy nie chodzi w ich pracy właśnie o to, żeby nie wiedzieć, co jest po drugiej stronie? Niekoniecznie. Bo autorzy „decydujących momentów” pokazywanych na PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL udowadniają, że żeby uchwycić właśnie to „coś”, liczy się całe życie. Zaangażowania, poświęcenia, zamieszania… (Aga Kozak)
Właśnie z myślą o miłośnikach filmu i fotografii organizatorzy festiwalu PLANETE+ DOC postanowili stworzyć w serii wydawnictw DVD „Oblicza” boks DVD „Oblicza fotografii” prezentujący najciekawsze filmy dokumentalne ostatnich lat poruszające tematykę związaną z fotografią.